fbpx

17 stycznia 2020 roku w Oddziale Okręgowym w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce doszło do spotkania władz Oddziału z nauczycielami kształcącymi na kierunkach technik ekonomista i technik rachunkowości. Hasło przyświecające temu spotkaniu – „Edukacja ekonomiczna w szkole, a potrzeby pracodawców”.

Głównym celem przyświecającym idei zorganizowania takiego spotkania było zwrócenie uwagi na to jak dużą rolę odgrywają i odgrywać powinni nauczyciele we wspieraniu uczniów w drodze na rynek pracy. To także okazja do nawiązania bliższej współpracy, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk pomiędzy Stowarzyszeniem, skupiającym w swoich szeregach potencjalnych pracodawców, a osobami odpowiedzialnymi za kształcenie przyszłych pracowników. W spotkaniu udział wzięli więc przede wszystkim nauczyciele na co dzień uczący przedmiotów zawodowych w obrębie zawodów technik ekonomista, technik rachunkowości oraz przedmiotów z nimi powiązanych, a także dyrektorów szkół kształcących w zawodach ekonomicznych z terenu Warszawy i okolic, Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka i Siedlec.

Cele spotkania były spójne z priorytetami Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącymi podniesienia jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadpodstawowych poprzez zaangażowanie zarówno nauczycieli, pracodawców, jak i organizacji pozarządowych w proces dostosowywania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

View the embedded image gallery online at:
http://skp-ow.pl/aktualnosci#sigProIdd5a865d758
Stowarzyszenie w swojej działalności największy nacisk kładzie na kształcenie zawodowe, zarówno swoich członków jak i uczestników szkoleń oraz kursów, przekazując im zawsze bieżące informacje o zmianach w przepisach czy zmianach w podatkach. Nauczyciele, którzy przybyli na spotkanie także dostali garść takich informacji. Wykład nt. „Księgowy w obliczu systemów informatycznych oraz kontroli skarbowych” poprowadziła Agnieszka Gajewska – biegły rewident, Wiceprezes Zarządu O/O w Warszawie SKwP. W swojej prezentacji skupiła się na systemach IT do prowadzenia ksiąg rachunkowych – jakie były kiedyś, jakie są dziś i jakie będą w przyszłości, robotach coraz częściej wykorzystywanych w księgowości i wpływie jaki wywierają
na pracę księgowego oraz sprawozdaniach finansowych sporządzanych w formacie XML. Poruszyła także zagadnienia związane z procesami biznesowymi zachodzącymi w jednostkach gospodarczych i ich związku z systemami informatycznymi.

Kolejny wykład poprowadziła Aneta Lech – doradca podatkowy, członek Okręgowego Sądu Koleżeńskiego w Warszawie SKwP skupiając swoją uwagę wokół cyfryzacji jako nowego wyzwania
w podatkach. Pani Aneta przybliżyła zebranym takie zagadnienia jak m.in. pliki JPK, JPK_VAT i JPK_VDEK, elektroniczne deklaracje i informacje podatkowe czy Twój e-PIT. Opowiedziała o budzącej wciąż duże zainteresowanie i wątpliwości białej liście podatników, kasach fiskalnych on-line oraz schematach podatkowych MDR.

Z chęci wyjścia naprzeciw potrzebom nauczycieli kształcących potencjalnych przyszłych księgowych zrodził się w Oddziale Okręgowym w Warszawie Stowarzyszenia pomysł powołania nowego Klubu – Klubu nauczycieli przedmiotów ekonomicznych. Jeżeli pomysł spotka się z przychylnością grona pedagogicznego to Klub pozwoli jego członkom na nawiązanie współpracy z osobami, które na co dzień zajmują się rachunkowością, prawem podatkowym, płacami i kadrami, wymianę doświadczeń w zakresie realizacji procesu kształcenia w zawodach technik ekonomista oraz technik rachunkowości, poznanie trendów i potrzeb rynku pracy w zakresie zawodów związanych z rachunkowością.

Pierwszy w 2020 roku odczyt dla członków Oddziału Okręgowego w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce odbył się w dniu 15 stycznia 2020 roku. Na dobry początek na tapetę poszedł temat „Podatek dochodowy od osób fizycznych na liście płac po nowelizacji przepisów”, z którym zmierzyła się i przybliżyła słuchaczom Elżbieta Młynarska-Wełpa – specjalista w zakresie kadr i płac, członek Zarządu Oddziału Okręgowego w Warszawie SKwP.

Nowości w naliczaniu wynagrodzeń dla pracowników i zleceniobiorców, PPK na liście płac a zaliczka na podatek w 2020 roku, zerowy PIT dla młodych oraz nowa skala podatkowa w 2020 roku to tylko niektóre z zagadnień poruszonych w prezentacji. Temat bardzo ciekawy, a wykładowca ceniony, zarówno przez członków Stowarzyszenia, jak i uczestników szkoleń i kursów prowadzonych przez Panią Elżbietę, nie dziwi więc fakt, iż odczyt przyciągnął blisko 300 osób. A to zaledwie początek. Na najbliższe miesiące zaplanowaliśmy dla naszych członków kilka innych ciekawych tematów m.in. z zakresu podatku CIT czy wpływu form płatności na zobowiązania podatkowe.

W zeszłym roku członkowie tak chętnie i licznie uczestniczyli w organizowanych przez nas odczytach, że wynajmowana na tę okazję sala okazała się za mała i trzeba było poszukać takiej, która byłaby w stanie pomieścić wszystkich zainteresowanych.

View the embedded image gallery online at:
http://skp-ow.pl/aktualnosci#sigProId8964a5d4d9

Pięknej tradycji spotkań z przyjaciółmi przy stole, podzielenia się opłatkiem i świątecznymi życzeniami, kultywowanej od lat przez Klub Seniora działający przy Oddziale Okręgowym w Warszawie SKwP stało się zadość. W piątek, 13 grudnia, blisko 150 Seniorów zawodu celebrowało wspólnie nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. I choć „piątek trzynastego” zazwyczaj nie kojarzy się zbyt szczęśliwie, spotkanie wigilijne przebiegło w radosnej, ciepłej atmosferze, pełnej wesołych rozmów i wspomnień dzielonych przez przyjaciół, których połączyło zainteresowanie księgowością.

Zebranych gości powitali Ryszard Dudkiewicz, Przewodniczący Klubu Seniora oraz Jerzy Koniecki, Prezes Zarządu O/O w Warszawie SKwP, przekazując najlepsze życzenia świąteczne.

W trakcie spotkania dokonano wyboru władz Klubu Seniora. Klubu, który od wielu lat prężnie działa na rzecz integracji Seniorów zawodu księgowego, organizując dla nich m.in. takie spotkania jak to świąteczne oraz różnego rodzaju wyjazdy i wycieczki.

Gwar rozmów i dźwięki wspólnie śpiewanych kolęd rozchodzące się po całym biurze, przypominały, że święta tuż tuż.

View the embedded image gallery online at:
http://skp-ow.pl/aktualnosci#sigProIdaefb6259bc

Zarząd Główny SKwP podpisał umowę z PZU S.A., na mocy której członkowie Stowarzyszenia posiadający biura rachunkowe lub będący księgowymi na etacie, mogą od 1 czerwca 2019 r. ubezpieczyć swoją odpowiedzialność cywilną zawodową na preferencyjnych warunkach. Dotychczas z programu takiego przez wiele lat korzystał jedynie Oddział Okręgowy SKwP w Warszawie, którego członkowie chwalili sobie współpracę z PZU S.A., zarówno pod względem obsługi ubezpieczenia, jak i jego zakresu oraz ceny.

Wykorzystując te doświadczenia, Zarząd Główny wynegocjował korzystny, wieloaspektowy pakiet, dający możliwość ubezpieczenia nie tylko OC działalności zawodowej biur rachunkowych. Program obejmuje ochroną m.in. etatowych księgowych, RODO, ubezpieczenia mienia biura, ogółem aż 6 rodzajów ubezpieczeń. Sprzedaż ubezpieczeń odbywa się poprzez prostą w obsłudze platformę elektroniczną ocbiurarachunkowego.pl, gdzie każdy samodzielnie może zawrzeć umowę ubezpieczenia. Jest to pierwsza w Polsce tak nowoczesna forma dystrybucji ubezpieczeń dla środowiska księgowych.

Skorzystanie z przedstawionej oferty stanowi dla naszych członków tańsze i bogatsze zakresowo ubezpieczenia, co przekłada się na wymierne korzyści finansowe.
Przedstawiciele PZU S.A. chętnie spotkają się z zainteresowanymi programem w siedzibach oddziałów podczas szkoleń, a także przy innych okazjach.  Jak kupić? (szczegóły poniżej)

Za pośrednictwem platformy można zawrzeć umowę ubezpieczenia.

Dedykowana platforma internetowa to pierwsza tak nowoczesna opcja zakupu polisy ubezpieczeniowej działalności gospodarczej - i to właśnie księgowi, członkowie SKwP, mają w niej swój udział, jako współtwórcy rozwiązania.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty. Aby ułatwić posługiwanie się stroną internetową przygotowaliśmy krótki poradnik video: https://youtu.be/zypgxi3BNks

 

Wszelkich informacji i wyjaśnień udziela Ewa Kopeć,

tel. 602 336 716, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Pliki do pobrania Jak kupić?

Do interesującego wydarzenia doszło w dniu 28 października 2019 roku w naszym biurze. Zaprosiliśmy ok. 120 uczniów ze szkół o profilu ekonomicznym na spotkanie z praktykami – księgowymi, biegłymi rewidentami, specjalistami ds. płac. Spotkanie pod hasłem „Księgowy przyszłości – nowe technologie a praca księgowego” moderowały nauczycielki z Zespołu Szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1 w Warszawie Angelika Marciniak i Monika Fibich.

Rozpoczęliśmy wykładem Agnieszki Gajewskiej – wiceprezesa zarządu O/O w Warszawie SKwP, biegłego rewidenta, wykładowcy, w którym poruszyła zagadnienia związane m.in.
z elektronicznym obiegiem dokumentów, nowoczesnymi technologiami i narzędziami,
z których na co dzień korzystają księgowi. Pani Agnieszka pokazała uczniom przykładowego robota wykorzystywanego w pracy w księgowości, co spotkało się z dużym zainteresowaniem młodych słuchaczy. Sam temat nowoczesnych technologii, w których młodzież porusza się dziś tak swobodnie spotkał się z bardzo pozytywnymi reakcjami.

Praca księgowego to jednak nie tylko nowoczesne technologie i cyfryzacja, to przede wszystkim rozliczenia podatkowe. W świat podatków wprowadziła młodzież Małgorzata Mazurkiewicz – sekretarz zarządu O/O w Warszawie SKwP, biegły rewident i wykładowca. Pani Małgorzata po krótce przedstawiła system kontroli nad rozliczeniami podatkowymi przedsiębiorców i struktury jednolitych plików kontrolnych, a także opowiedziała
o odpowiedzialności każdego księgowego za rozliczenia podatkowe.

Na zakończenie części merytorycznej młodzież wraz z Elżbietą Młynarską-Wełpą – członkiem zarządu O/O w Warszawie SKwP, wykładowcą i specjalistą w zakresie kadr i płac próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie czy osoba zajmująca się placami to też księgowy. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się bardzo wiele w temacie prawa pracy i rodzajów umów o pracę.

Zwieńczenie spotkania stanowiła gra edukacyjna z zakresu ekonomiczno-finansowego. Uczniowie podzieleni na zespoły rozwiązywali test, którego ostateczne rozwiązanie stanowiło 4-cyfrowy kod będący jednocześnie szyfrem do kłódki zamykającej pudełko, które każda drużyna otrzymała na początku gry. Uczniowie natychmiast rzucili się w wir pracy, metody były różne ale cel taki sam - jak najszybciej uzyskać szyfr do kłódki i otworzyć pudełko. Finalnie cel ten udało się osiągnąć 6 drużynom. Trzem, które zrobiły to najszybciej członkowie prezydium zarządu Oddziału na czele z prezesem Jerzym Konieckim wręczyli nagrody.

Zakończone spotkanie z młodzieżą to kontynuacja organizowanych przez nas prelekcji dla uczniów kształcących się na kierunkach ekonomicznych, których celem jest pokazanie młodzieży kim jest i czym się zajmuje współczesny księgowy, jakie wyzwania na niego czekają, a przede wszystkim co sprawia, że ta praca jest tak interesująca.

Patronat wydarzeniu przyznało Kuratorium Oświaty w Warszawie.

View the embedded image gallery online at:
http://skp-ow.pl/aktualnosci#sigProId0482dc5b6d

 

Back to top